Yokohama i motorsport od lat idą w parze

Japoński producent ogumienia od wielu lat współpracuje przy sportach motorowych. Yokohama dostarcza opony dla wielu serii wyścigowych, na czele z FIA World Touring Car Cup (WTCR). Ponadto bardzo chętnie wspiera lokalne inicjatywy, takie jak JAPFEST.

 

Sporty motorowe i Yokohama to dwie nierozłączne rzeczy. Japoński producent od wielu lat obecny jest na torach wyścigowych oraz trasach rajdowych. Zaangażowanie w motorsport przyczynia się do rozwoju technologicznego, bezpiecznego, ale też przyjaznego środowisku, ogumienia. Opony o wysokich osiągach doceniane są zarówno przez miejskich kierowców, jak i profesjonalnych zawodników. Yokohama to uznana marka w świecie sportów motorowych na najwyższym światowym poziomie, czego najlepszym przykładem są opony serii ADVAN. Warto również podkreślić wsparcie dla lokalnych inicjatyw, jak JAPFEST, czyli największy w Polsce festiwal japońskiej motoryzacji. – Yokohama jest z nami od samego początku, czyli 2014 roku. To nasz kluczowy partner, a co więcej to wspaniali ludzie, z którymi nasze relacje to coś więcej niż tylko biznes – mówi organizator JAPFEST-u Michał Jakubek.

 

 

LEXUS TEAM WedsSport, BANDOH’s WedsSport ADVAN LC500. Super GT 2016.

 

 

WTCR, Formuła 3 czy Super GT

 

Yokohama Rubber Co. jest dostawcą opon dla wyścigów samochodów turystycznych (obecnie FIA World Touring Car Cup) nieprzerwanie od 2006 roku. Do 2018 roku seria nosiła nazwę FIA World Touring Car Championship (WTCC). Na torach całego świata zawodnicy wykorzystują flagowy model marki serii ADVAN A005 o rozmiarze 18 do jazdy na suchej nawierzchni oraz tej samej wielkości ADVAN A006 do jazdy na mokrej jezdni. Cykl składa się z serii 10 wyścigów, a pierwszym startem tradycyjnie jest marokański Marakesz.

 

Te same modele ogumienia wykorzystywane są od 2011 roku w Japońskiej Formule 3. To wielki zaszczyt dla producenta, mogąc współpracować z najstarszą serią wyścigów samochodowych w Kraju Kwitnącej Wiśni.

 

Oprócz obecności na japońskim rynku, nie sposób nie wspomnieć o dostarczaniu opon dla elitarnej serii Super GT, w której kierowcy rywalizują w dwóch klasach: GT500 oraz GT300. Wyścigi zdominowane są przez producentów największych marek samochodowych i odbywają się poza Japonią w Azji Południowo-Wschodniej. Wśród zawodników znajduje się m.in. Jenson Button, mistrz świata Formuły 1 z 2009 roku i dwukrotny wicemistrz globu w barwach McLarena. W 2018 roku Yokohama w królewskiej klasie GT500 wspierała trzy zespoły: KONDO RACING’s Forum Engineering ADVAN GT-R i LEXUS TEAM WedsSport BANDOH’s WedsSport ADVAN LC500 oraz MOTAM MUGEN NSX-GT TEAM MUGEN. Natomiast w GT300 sponsorowała m.in. obrońcę tytułu GOODSMILE RACING i TeamUKYO, który zdobył mistrzostwo dzięki GOODSMILE HATSUNE MIKU AMG na oponach Yokohama. Warto podkreślić fakt, że w tej klasie zespoły startujące na oponach japońskiego producenta zdobyły dwa kolejne tytuły.

 

 

GOODSMILE RACING & TeamUKYO, GOODSMILE HATSUNE MIKU AMG. Super GT 2019.

 

 

Nie tylko wygodne asfalty, ale i przełaje

 

Oprócz torów wyścigowych, ogumienie pojawia się na trasach rajdów. Model ADVAN A052 na nawierzchniach asfaltowych i ADVAN A053 na żwirowych. Na oponach Yokohama GEOLANDAR będą jeździć samochody terenowe oraz SUV-y zespołów biorących udział w wyścigach terenowych na całym świecie, w tym wyścigach pustynnych w Ameryce Północnej i rajdzie Asia Cross Country Rally w Azji Południowo-Wschodniej.

 

Czterdziestolecie ADVAN

 

Seria ADVAN, która w ubiegłym roku obchodziła 40-lecie, uzyskała aprobatę w świecie motorsportu oraz uznanie producentów aut klasy premium. Flagowe opony ADVAN Sport V105 są montowane jako pierwsze wyposażenie topowych marek samochodów jak Porsche, AUDI, Mercedes-Benz, AMG oraz od 2018 roku w nowych modelach BMW X3 M Performance i BMW X5 M Performance.

 

Pochwał na temat tej serii opon nie kryje też jeden z organizatorów JAPFEST-u, Michał Jakubek – Opona to jeden z najważniejszych elementów eksploatacyjnych samochodu, od którego wiele zależy, zarówno w zakresie osiągów, jak i bezpieczeństwa. Od lat testujemy wiele różnych marek, ale opony Yokohama zawsze były topową marką. Jest jeden model w ofercie Yokohamy, który szczególnie uwielbiamy. To sportowy semi slick z homologacją drogową – ADVAN Neova AD08R. Na całym świecie opona uznawana jest za jeden z najlepszych kompromisów dla mocnych aut sportowych. Dzięki homologacji drogowej można zarówno jeździć na torze, jak i użytkować ją na co dzień, nawet w kiepskich warunkach atmosferycznych.

 

 

      

KONDO RACING’s Forum Engineering ADVAN GT-R. Super GT 2016.

 

 

JAPFEST przykładem na wsparcie inicjatyw lokalnych

 

Yokohama chętnie angażuje się w motoryzacyjne eventy, czego przykładem jest JAPFEST, czyli największy w Polsce festiwal japońskiej motoryzacji. Impreza po raz pierwszy została zorganizowana w 2014 roku na torze we Wrocławiu, oferującym wielką przestrzeń, wypełnianą pasją przez uczestników. – Współpraca z Yokohamą ma dla nas charakter strategiczny. Marka zawsze jest na czele sponsorów corocznego wydarzenia i podobnie będzie w tym roku. Serdecznie zapraszamy w ostatni weekend lipca na lotnisko w Legnicy – zapowiedział Michał Jakubek.

 

Po pięciu dotychczasowych edycjach śmiało można stwierdzić, że organizatorzy odnieśli spory sukces, bo udało się przyciągnąć fanów japońskich samochodów niemalże z całej Europy. JAPFEST jako jedyne show motoryzacyjne jest ograniczone tematycznie do aut z jednego kraju, oraz ograniczone selekcją zgłoszeń. Podczas imprezy spotykają się entuzjaści wyścigów, driftu, klasyki oraz samochodów pokazowych.

 

 

fot. Filip Flisek

 

 

Obecność w motorsporcie wpływa na rozwój

 

Zaangażowanie japońskiego producenta w sporty motorowe ma bezpośrednie przełożenie na rozwój technologiczny produktów, a co za tym idzie na poziom bezpieczeństwa zwykłych użytkowników ruchu drogowego. Yokohama sprawdza swoje produkty w czterech centrach testowych, a przy współpracy z naukowcami i ekspertami stara się udoskonalić ogumienie tak, by było ono przyjazne środowisku naturalnemu.