Jak zadbać o auto i opony?

Porządkując samochód warto wykonać kilka przydatnych czynności, które przełożą się na efektywność i bezpieczeństwo poruszania się. Dużą uwagę należy przyłożyć do sprawdzenia kół i ogumienia. We własnym zakresie możemy też zweryfikować pracę wulkanizatora. Oto nasz przewodnik, co zrobić, aby dobrze przygotować auto do jazdy.

 

Stosując się do kilku zasad możemy we własnym zakresie odpowiednio przygotować samochód do jazdy. O czym warto pamiętać? Jeśli decydujemy się na wymianę opon, należy jednocześnie zadbać o ich wyważenie, odpowiednie ciśnienie i skontrolować głębokość bieżnika. Korzystając z usług serwisów wulkanizacyjnych, dobrze jest sprawdzić wykonaną przez specjalistę pracę. Poniżej prezentujemy kilka podstawowych czynności, którym warto poświęcić czas, szczególnie, gdy na dworze jest ładna pogoda.

 

Kontrola pracy wulkanizatora

Odbierając auto od wulkanizatora, należy skontrolować czy nie została uszkodzona opona oraz felga. Ta druga powinna zostać też prawidłowo oczyszczona, a koła dokręcone kluczem dynamometrycznym ze wskazaną przez producenta samochodu siłą. Fachowy serwis użyje profesjonalnych narzędzi, zaproponuje wyważenie kół, zadba o prawidłowe ciśnienie opon, a także wymianę zaworów, które poddawane są działaniu dużych sił odśrodkowych i zróżnicowanych warunków atmosferycznych.

 

Masa pojazdu znaczy wiele

Mając więcej wolnego czasu i możliwości spędzenia go na świeżym powietrzu przy ładnej pogodzie warto zrobić porządek w samochodzie. Nie chodzi jedynie o zewnętrzny wygląd, ale przede wszystkim pozbycie się niewykorzystywanych przedmiotów, np. narzędzi, łańcuchów czy zbędnej butli z płynem do spryskiwaczy.

 

Sprawdź uszkodzenia kół i opon

Opona jako jedyny element wyposażenia samochodu ma kontakt z nawierzchnią drogi. Stąd niezwykle istotne są prawidłowy wybór i zamontowanie ogumienia, szczególnie po okresie zimowym. Warto sprawdzić wyważenie kół oraz stan opon, czy nie posiadają wybrzuszeń lub pęknięć. Uszkodzona opona może pęknąć w czasie jazdy i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

 

Pamiętaj o ciśnieniu opon

Odpowiednie ciśnienie w ogumieniu jest jednym z podstawowych warunków zapewniających bezpieczeństwo w trakcie jazdy. To od niego zależy, czy opona będzie dobrze przylegać do drogi w czasie przyspieszania, hamowania czy wchodzenia w zakręty. – „Zbyt niski poziom ciśnienia obniża stabilność pojazdu, wydłuża drogę hamowania i zwiększa spalanie. Za wysokie ciśnienie opon przekłada się na uszkodzenia ogumienia, a co za tym idzie, na szybsze zużycie zawieszenia samochodu” – wyjaśnia Artur Posłuszny, przedstawiciel Yokohamy. Prawidłowa, wskazana przez producenta wartość ciśnienia znajduje się w instrukcji obsługi, naklejce na słupku przy drzwiach pojazdu, klapce wlewu paliwa lub tabliczce znamionowej przy kole zapasowym. Warto pamiętać, że pomiaru należy dokonywać na zimnym ogumieniu lub jeździe nie dłuższej niż dwa kilometry.

 

Skontroluj głębokość bieżnika

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym w Polsce minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm zarówno dla opony letniej, jak i zimowej. Obecnie większość opon wyposażona jest w tzw. wskaźnik TWI (tread wear indicator – wskaźnik zużycia bieżnika). Są to zgrubienia w rowkach na środku bieżnika. Ich lokalizacja oznaczona jest trójkątem na ścianie bocznej opony. Do pomiaru głębokości można wykorzystać miernik dostępny na stacjach benzynowych. Kierowca może dokonać pomiaru samemu przy pomocy monety dwuzłotowej. Gdy złota obwódka w całości chowa się w zagłębieniach bieżnika, wtedy warunek minimalnej głębokości został zachowany. Należy pamiętać o skontrolowaniu kilku miejsc bieżnika, w rowkach poprzecznych i obwodowych. Zdaniem ekspertów cytowanych w Raporcie Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego[1] bieżnik płytszy niż 3 mm nie zapewnia odpowiedniego odprowadzania nadmiaru wody spod kół.

– „Ciśnienie wody gromadzącej się pod oponą rośnie i prowadzi do utraty kontaktu bieżnika z nawierzchnią, a w konsekwencji do utraty przyczepności, tzw. zjawiska aquaplaningu” – tłumaczy Artur Posłuszny.

[1] Wpływ opon na bezpieczeństwo drogowe Raport Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego z 2018 r.