Jak jeździć bezpiecznie jesienią?

Występujące jesienią zmiany pogody bezpośrednio wpływają na warunki drogowe, często utrudniając bezpieczną jazdę. Kierowcy powinni uważać na ulewy, silne wiatry, mgły oraz przymrozki. Sprawdź, jak zwiększyć bezpieczeństwo jazdy samochodem w takich warunkach.

 

Wraz ze zmianą pogody należy przygotować się na nowe warunki na drogach. Pamiętajmy, że jesienią bezpieczna jazda jest utrudniona, dlatego oprócz odpowiedniego przygotowania samochodu, powinniśmy zwrócić uwagę na zachowanie za kierownicą. – Warto zadbać o odpowiedni stan ogumienia, mający duży wpływ na to, jak woda odprowadzana jest spod kół w trakcie opadów – tłumaczy Artur Posłuszny, przedstawiciel marki Yokohama w Polsce.

 

Trudne warunki atmosferyczne

Jesienią kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność i przeanalizować prognozy pogody, szczególnie przed wyjazdem w dłuższą podróż. O tej porze roku coraz szybciej zapada zmrok, często występują opady deszczu i mgła, a to utrudnia prowadzenie samochodu. Pamiętajmy zatem o wydłużonej drodze hamowania i poślizgach spowodowanych opadami,  zalegającymi na jezdni mokrych liściach, czy porannymi przymrozkami.

 

W trakcie ulewy ogranicz prędkość

W trakcie deszczu droga hamowania wydłuża się o 60-70 procent. Wobec tego na mokrej nawierzchni należy zdjąć nogę z gazu. Ograniczenie prędkości to pierwsza reakcja, jaką powinniśmy podjąć. Warto też utrzymywać tor jazdy z dala od krawężników, gdzie gromadzi się nadmiar spływającej wody. – Aby zapobiec utracie przyczepności z nawierzchnią jezdni, czyli aquaplaningowi, istotna jest odpowiednia wysokość bieżnika, dlatego na bieżąco kontrolujmy nasze opony – wyjaśnia Artur Posłuszny. Podczas deszczu bardzo często parują nam szyby. Chcąc tego uniknąć trzeba włączyć nawiew lub klimatyzację. Często nie para jest problemem, lecz zanieczyszczone od środka szyby, dlatego powinniśmy wyczyścić je także z tej strony.

 

Sprawne wycieraczki

Mówiąc o bezpiecznej jeździe jesienią, w deszczu, nie można zapominać o prawidłowo działających wycieraczkach. Odgrywają one kluczową rolę w kwestii widoczności i mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, dlatego należy skontrolować ich stan. Jeżeli woda jest źle zbierana, rozmazywane są zanieczyszczenia na szybie i pojawiają się piski, to oznacza, że trzeba wymienić pióro wycieraczki. Niewielki koszt przyczynia się do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa jazdy. Nie zapominajmy też o dostosowanym do pory roku płynie do spryskiwaczy, którego nigdy nie powinno zabraknąć.

 

 

Ograniczona widoczność i sprawne światła

Oprócz wycieraczek, należy także skontrolować stan reflektorów, które po wielokrotnym myciu na myjni matowieją. Warto skorzystać ze specjalnych środków i wypolerować reflektory, aby uniknąć tzw. efektu mgły. Poza tym światła powinny być właściwie wyregulowane, skierowane w odpowiednim kierunku, co wpłynie na poprawę widoczności i zapobiegnie oślepianiu innych kierowców.

 

Wiatr i silne wichury

Jesienią często mamy do czynienia z silnymi podmuchami wiatru. Podczas wichur przede wszystkim należy trzymać dwie ręce na kierownicy, aby precyzyjnie reagować i móc spokojnie wrócić na tor jazdy. Trzeba być skupionym, dokładnie obserwować sytuację na drodze i w jej otoczeniu oraz zwracać uwagę na latające przedmioty. Bardzo ważne jest obniżenie prędkości oraz zwiększenie odległości dzielącej nas od poprzedzających samochodów.

 

Jak używać świateł przeciwmgłowych?

Częstym jesienny zjawiskiem w Polsce są także mgły. Występują głównie rano i bezpośrednio wpływają na pogorszenie widoczności. Jazda w takich warunkach wiąże się z niebezpieczeństwem w ocenie odległości oraz późnym dostrzeżeniem zagrożenia na drodze. Dobrym posunięciem, w określonych prawem sytuacjach, jest skorzystanie ze świateł przeciwmgłowych. Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym, w warunkach zmniejszonej przejrzystości kierujący pojazdem ma obowiązek włączenia świateł mijania lub świateł przeciwmgłowych przednich. W ślad za art. 51 Kodeksu drogowego[1] świateł przeciwmgłowych tylnych można używać jedynie w przypadku, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów.

 

Przymrozki, gołoledź (czarny lód)

Jesienią mogą wystąpić delikatne przymrozki, szczególnie rano. Mają one konsekwencje w postaci gołoledzi, nazywanej również czarnym lodem. Czarna jezdnia pokrywa się warstwą lodu. Taka sytuacja ma miejsce, gdy temperatura jest bliska zeru, a temperatura gruntu jest minusowa. – Gołoledź jest prawie niewidoczna i kierowcy bardzo późno się o niej dowiadują, przede wszystkim przy skrętach lub hamowaniu. Dlatego należy obserwować asfalt i co pewien czas delikatnie przyhamować na prostym odcinku, aby sprawdzić reakcję auta. Jeżeli jadąc po czarnym lodzie samochód zaczyna pływać, to trzeba ograniczyć prędkość, by bezpiecznie pokonać trudny odcinek drogi – tłumaczy Artur Posłuszny.

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf